Home » Најмалку 98 жртви во тропската бура „Налга“ на Филипините

Најмалку 98 жртви во тропската бура „Налга“ на Филипините

by Журнал.мк

Најмалку 98 лица загинаа во тропската бура „Налга“ на Филипините.

Повеќе од половина смртни случаи се регистрирани во јужниот регион Бангсаморо, главно поради свлечишта предизвикани од дождот, соопшти националната служба за вонредни состојби.

Над 60 лица се водат како исчезнати, а 69 луѓе се здобија со повреди.

Во регионот Бангсаморо загинаа 53 лица, додека 22 се водат како исчезнати.

Штетата на инфраструктурата поради обилните дождови и силните ветрови, проценета е на 13 милиони долари.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More