-6.2 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Најмалку 62 лица загинаа во поплавите во Турција, 77 се водат како исчезнати

Најчитани вести

Бројот на загинатите во катастрофалните поплави на северот на Турција вчера се искачи на најмалку 62 лица, а околу 77 се водат како исчезнати, објави турската агенција за катастрофи (АФАД).

Претходно беше објавено дека најмалку 58 луѓе го загубиле животот во поплавите.

Министерството за внатрешни работи објави дека 77 лица се водат како исчезнати, а осум лица се повредени и се хоспитализирани.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган областите погодени од поплавите ги прогласи за област на природна катастрофа.

Во операциите за спасување и потрага учествуваат повеќе од 4.600 луѓе.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com