7.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Најмалку 29 лица загинаа во автобуска несреќа во северна Индија

Најчитани вести

Најмалку 29 лица загинаа рано утринава во северна Индија, кога автобус излета од експресен пат и падна во амбис, соопшти полицијата.

Како пшто пренесува ДПА, несреќата се случила во областа Агра, во државата Утар Прадеш, откако возачот ја загубил контролата врз управувачот на автобусот, и дозволил возилото да падне во канал длабок 15 метри.

Автобусот, што превезувал 46 лица, се движел кон главниот град Њу Делхи.

-Најмалку 27 тела беа пронајдени во автобусот, што делумно беше потопен по несреќата. Уште двајца од патниците починаа подоцна, на патот кон болниците. Седумнаесет повредени се спасени, изјави еден полицаец од Агра.

Локалните медиуми објавија дека возачот заспал зад воланот, губејќи ја контролата врз автобусот. Не е познато дали и тој е меѓу загинатите.

Полицијата соопшти дека почнала истрага за утврдување на причината за несреќата.

Според најновите владини податоци, во Индија во 2018 година во сообраќајни незгоди загинале речиси 149.000 лица, а државата Утар Прадеш го има најголемиот скок во смртните случаи, наведува ДПА.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести