10.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Најмалку 27 лица загинати во сообраќајна несреќа во Украина

Најчитани вести

Најмалку 27 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Украина, во северозападната област Ровенска, објавиле локалните медиуми .

Во несреќата учествувале комбе, автобус и цистерна, а истата се случила во вторникот вечерта на автопатот Киев-Чоп, јави ТАСС. По судирот избувнал пожар на возилата објавил весникот „Страна“, повикувајќи се на украинскиот помошник министер за внатрешни работи Антон Герашченко.

„Само 12 од 38 патници во автобусот преживеаја“, изјавил Герашченко. Според прелиминарните сознанија на истрагата, возачот на комбето, кој исто така загинал, бил виновен за смртоносната несреќа во северозападниот дел на земјата, јави ТАСС.

„Страна“ објави дека ова е најтешката сообраќајна несреќа што се случила на патиштата во Украина во изминатата деценија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com