25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Најмалку 21 убиен при рација на полицијата во фавела во Рио де Жанеиро

Најчитани вести

Најмалку 21 лице загина при полициската рација во фавелата Вила Крузеиро во Рио де Жанеиро.

Акцијата во која биле вклучени и полициски хеликоптери, била покрената со цел да се лоцираат и уапсат шефови на криминални банди, меѓу кои и странски државјани.

Притоа било пукано врз полицијата која возвратила на огнот, при што била убиена жена од заскитан куршум. Во пукотниците имало и 11 повредени кои биле префрлени во болница.

Како што се развивала акцијата, се интензивирале оружените престрелки, а повредени и убиени постојано биле пренесувани во градските болници.

Службата за итна медицинска помош констатирала 21 смртен случај и седум ранети, соопшти бразилскиот Секретаријат за здравство.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com