Home » Најмалку 16 луѓе загинаа во сообраќајна несреќа во Индија

Најмалку 16 луѓе загинаа во сообраќајна несреќа во Индија

by Журнал.мк

Патнички автобус излета од пат и падна во длабока клисура во северна Индија, при што загинаа 16 луѓе, меѓу кои и деца.

Според локалните власти со автобусот се превезувале околу 20 патници. Спасувачките екипи ги извлекле повредените и ги транспортирале до болница.

Се уште не е позната причината за несреќата.

Во Индија чести се смртоносните сообраќајни несреќи поради несовесно возење, лошо одржувани патишта и стари возила. Повеќе од 110.000 луѓе годишно гинат во Индија во сообраќајни несреќи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More