9.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Најмалку 13 луѓе загинаа во поплавите во Венецуела

Најчитани вести

Најмалку 13 лица, од кои две деца, загинаа во поплавите во сојузната венецуелска држава Мерида.

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изјави дека вкупно 35.646 луѓе во 85 општини се погодени од поплавите.
Обилните дождови, свлечишта и поплави се вообичаена појава во регионот на Андите во западна и југозападна Венецуела.
Во 1984 година, околу 16 луѓе загинаа во близина на Мерида, а во 2005 година бурите однесоа неколку десетици животи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com