7.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Најмалку 12 загинати во бомбашки напад на Ал Шабаб во Сомалија

Најчитани вести

Цел на бомбашките напади на екстремистичката група Ал Шабаб беше седиштето на локалната власт во главниот град на сомалиската област Хиран.

Хиран беше центарот на неодамнешната мобилизација за борба против бунтовниците. Одговорноста за нападот ја презеде екстремистичката група Ал Шабаб.

Гувернерот на Хиран, Али Џаите Осман, кој го преживеа нападот, изјави дека меѓу загинатите се министерот за здравство Хиршабела и заменик-гувернерот на Хиран, кој е задолжен за финансии.

– Првата експлозија се случи на влезната капија, а по неколку минути голем камион се упати кон зградата и експлодираше. Многу цивили кои беа во близина се убиени. Овој напад го извршија кукавици, но нивните брутални акции никогаш нема да го одвлечат вниманието од јавното востание против нив, рече тој.

Гувернерот додаде дека во нападот е тешко оштетено седиштето на регионалната администрација.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести