20.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Најмалку седум лица загинаа во поплавите во Јужна Кореја

Најчитани вести

Најмалку седум лица загинаа во текот на ноќта во и околу јужнокорејскиот главен град Сеул, откако обилните дождови ја прекинаа струјата, предизвикаа лизгање на земјиштето и ги оставија патиштата и метрото под вода, соопштија денеска властите.

Најмалку пет лица загинаа во Сеул и уште две во соседната провинција Ѓеонгги до утринава, соопшти Централниот штаб за вонредни состојби, зголемувајќи го денеска највисокото ниво на тревога, пренесува Ројтерс.

Четири лица загинаа откако останаа заробени во поплавените згради, а се верува дека едно лице починало откако добило струен удар.

Уште едно лице е пронајдено мртво под урната автобуска постојка, а друго е убиено во лизгање на земјиштето, се вели во соопштението на корејските власти.Најмалку девет лица се повредени, а уште шест се водат како исчезнати.

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол претседаваше со состанок за итен одговор и им нареди на властите да се фокусираат на спречување на нови жртви и брзо контролирање и опоравување на поплавените области, соопшти штабот.

Во јужниот дел на Сеул вчера паѓаа повеќе од 100 мм дожд на час, а во некои делови од градот паднаа 141,5 мм дожд, што е најлошото врнежи во последните децении, соопшти Корејската метеоролошка агенција (КМА), пренесува Ројтерс.

Насобраното количество на врнежи во Сеул од полноќ во понеделникот изнесуваше 420 mm до 5 часот наутро, а повеќе врнежи се предвидуваат за денеска.

Во градскиот гламурозен кварт Гангнам, некои згради и продавници се поплавени и без струја, додека бројни автомобили, автобуси и станици на метрото се целосно под вода, наведува британската агенција.

КМА издаде предупредувања за обилни врнежи низ главниот град и градското подрачје од 26 милиони луѓе, со обилни врнежи се очекува да продолжат во централниот дел на земјата најмалку до среда, јавува „Ројтерс“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com