7.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Најмалку седум жртви на изборите за рурални совети во Бангладеш

Најчитани вести

Најмалку седум лица загинаа во изборното насилство во Бангладеш, каде што вчера се избираа претставници на селските совети.

Изборите се очекува дополнително да ја зајакнат моќта на владејачката партија, додека постои загриженост за состојбата на демократијата во земјата.

Најголемата опозициска партија го бојкотираше гласањето, велејќи дека искривената политичка атмосфера спречила фер учество. За време на изборите двапати беа изнесени обвинувања за нерегуларности, а политичкото насилство го одбележа гласањето во Бангладеш и во минатото, особено за руралните совети.

Се уште не е познато колку членови на владејачката партија Авами лига се избрани да раководат со селските совети

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести