Home » Најмалку пет лица загинаа во експлозија во рудник во Казахстан

Најмалку пет лица загинаа во експлозија во рудник во Казахстан

by Журнал.мк

Несреќата се случила во Шахтинск, во рудникот Ленин што му припаѓа на Арцелор Митал.

Вкупно 106 лица се евакуирани од рудникот, а четворицата повредени се хоспитализирани, соопштија властите.

Министерството додаде дека се утврдуваат околностите за несреќата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More