14.8 C
Skopje
Thursday, October 21, 2021

Најмалку петмина загинати во циклонот Шахин во Оман

Најчитани вести

Бројот на загинати во циклонот Шахин кој се движи по копнениот дел на Оман денеска се искачи на пет, а неколку ирански рибари се водат за исчезнати.
Властите во Оман соопштија дека пронашле тело на човек кој исчезна кога поплавите го однеле од автомобилот.

Кога вчера бурата стигна до копното, едно дете се удавило, а двајца странци настрадале во свлечиште.

Спасувачите во Иран пронашле тело на еден од петтемина рибари кои исчезнаа во близина на иранската граница со Пакинстан.

Заменик-претседателот на иранскиот парламент Али Никзад вчера рече дека стравува оти во циклонот настрадале шест рибари.

Индиската метеоролошка служба, која ги прогнозира движењата на циклоните во Индискиот Океан, соопшти дека ветровите на циклонот Шахин ослабнале до брзина од 90 километри на час и дека ќе продолжат да слабеат. Цилонот Шахин пристигна на копното со ветрови со брзина од 150 километри на час.

Обединетите Арапски Емирати, каде што се наоѓаат Абу Даби и Дубаи, издадоа предупредување до жителите дека пристигнува невреме. Силните ветрови стигнаа во Емиратите вчера и проструија низ комплексот на новоотворената Светска изложба Експо 2020 Дубаи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com