17.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Најефективните начини за лекување на кожата ако изгорите на сонце

Најчитани вести

Иако добро знаеме дека кремите со заштитен фактор се задолжителни и дека сонцето треба да се избегнува кога е најсилно, се случува понекогаш да изгориме. Без разлика дали сте во град или на море, постојат некои домашни решенија кои ќе ја смират вашата кожа и ќе помогнат да се регенерира побрзо.

Ладна вода

Изгорениците од сонце се во суштина воспаление на кожата. Еден од најлесните начини за негово лекување е ладење на погодената област. Ефикасен начин да им помогнете на изгорениците веднаш, дури и додека сте уште надвор, е да скокнете во водата, без разлика дали е море, езеро или поток. Внимавајте со базените, бидејќи хлорираната вода може уште повеќе да ја иритира кожата, пишува zadovoljna.rs.

Треба да се избегнува и директно нанесување на мраз. Иако може да изгледа привлечно кога вашата кожа гори, тоа всушност може да направи уште поголема штета на вашата исклучително чувствителна, изгорена кожа од сонце.

Може да се обидете да влезете во бањата за да ја изладите и смирите кожата.

Сода бикарбона и овес

Во када полна со ладна вода ставете неколку лажици сода бикарбона, останете во кадата околу 20 минути и вашата кожа ќе се смири. Додавањето шолја овес во бањата исто така ја смирува иритацијата и и помага на кожата да ја задржи природната влажност.

Не ја тријте кожата, ниту во бањата, ниту за време на излегувањето, само лесно тапкајте со крпа.

Алое вера

Доколку немате алое вера во вашата куќа, добро би било да ја набавите. Гелот кој се наоѓа во ова сочно растение се користи со векови за различни заболувања, од стомачни тегоби до инфекции на бубрезите.

Одвојувањето на парче од растението и нанесувањето на гелот директно на кожата обезбедува моментално, смирувачко ослободување од изгореници од сонце. Доколку не можете да го најдете растението, пробајте гел кој содржи 100 проценти алое вера, кој можете да го најдете во повеќето аптеки.

Чај од камилица

Чајот од камилица може да го смири вашиот дух, но може да ја смири и кожата изгорена од сонце. Направете силен чај, оставете го да се излади. Кога ќе биде готов, натопете го во крпа и нанесете го на погодената област.

Ако сте алергични на полен, не треба да го користите овој третман, бидејќи може да предизвика алергиска реакција на вашата кожа.

Носете широка облека

Додека вашата кожа сама се поправа, задолжително носете облека што не се лепи за кожата. Вашата кожа е најголемиот орган на вашето тело, па затоа најдобро е да и дадете малку простор да дише додека заздравувате од траумата наречена изгореници.

Природните влакна, како што се памукот или бамбусот, се најдобри облоги за изгореници.

Пиј многу вода

Додека вашата кожа се бори со оштетувањата од сончевите зраци, и треба влагата што ја изгубила за време на престојот на сонце.

Ако веќе не пиете осум чаши вода дневно, непријатната изгореница треба да биде доволна причина за почеток.

Не заборавајте на хидратантниот крем

Една од најважните работи што можете да ги направите за да спречите лупење на кожата, или барем да го сведете на минимум, е редовно да нанесувате хидратантна крема на погодените области.

Користете хидратантна крема без мирис и боја (за чувствителна кожа) за да ја намалите иритацијата на минимум.

Ако изгорениците се премногу болни, можете да земете малку ибупрофен. Треба да бидете покриени и следниот пат кога ќе излезете надвор, за изгорениците да не се изложуваат уште повеќе на сонце. Не заборавајте да се јавите кај вашиот лекар ако изгорениците од сонце предизвикуваат треска или ако покажувате знаци на дехидрација.

Запомнете, најлесниот начин за лекување на изгореници е да ги избегнете.

Кисело или слатко млеко

Веројатно најпознат и најстар народен лек за изгореници е млекото, без разлика дали е кисело или слатко. Се смета и за еден од најефикасните начини за намалување на црвенилото по сончањето, а неговата тајна е во тоа што млечните протеини создаваат заштитен слој на иритираната кожа, кој исто така го разладуваат.

Разговор

Прашокот или талкот е исто така многу ефикасен начин за намалување на црвенилото, без разлика дали е фармацевтски (без мирис) или козметички. Попрактично е од млекото бидејќи е полесно за „носење“, а најдобро е да го користите пред спиење.

Надразнетата кожа, на пример на рамениците и грбот, треба добро да се „пудра“ со талк, а потоа да се облече широка маичка. На маичката ќе остане одредена количина, па ќе ја лади кожата во текот на целата ноќ. Во повеќето случаи, може целосно да го елиминира црвенилото за една ноќ.

Талкот обично се доживува како нешто што ја суши кожата (најмногу поради дезодорансите што го содржат), но всушност е исклучително мрсен и хидратантен.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com