Home » Најголемите трансфери на хрватските фудбалери – Гвардиол ја предводи листата, Модриќ е на четвртото место

Најголемите трансфери на хрватските фудбалери – Гвардиол ја предводи листата, Модриќ е на четвртото место

by Lina Muslija

Со преселбата во Манчестер сити за 90 милиони евра, Јошко Гвардиол стана вториот најскап дефанзивец во историјата на фудбалот и стана најголемиот хрватски трансфер досега.

Кога станува збор само за хрватските фудбалери, кои со години се на цена во европските кругови, Гвардиол се искачи на врвот на најголемите трансфери на играчи од таа земја.

На таа „вечена листа“ го претекна новиот клупски соиграч Матео Ковачиќ и неговиот трансфер од Реал Мадрид во Челзи во 2019 година за 45 милиони евра.

Интересно, во топ 10 најголеми трансфери на хрватски фудбалери, три трансфери се токму на Ковачиќ.

Ковачиќ е и на третото место со трансферот во Реал од Интер (38 милиони евра), а неговиот трансфер од Челзи во Манчестер сити летово е седми по вредноста, 29 милиони евра.

Името на Никола Влашиќ двапати се најде меѓу десетте најголеми хрватски трансфери.

На петтото место е неговиот трансфер од ЦСКА Москва во Вест Хем (30 милиони евра), а на деветтото место трансферот од Евертон во Москав (23 милиони евра).

Интересно, најголемиот хрватски фудбалер на сите времиња Лука Модриќ е само на четвртото место со преселбата од Тотенхем во Реал Мадрид за 35 милиони евра пред десет години.

Секако, тоа беше време кога трансферите беа со помала вредност, па Лука не е на местото што реално го заслужува на оваа листа.

Марко Пјаца (Јувентус – 29,4 милиони), Дејан Ловрен (Ливерпул – 25,3 милиони), Никола Калиниќ (Милан – 22,5 милиони) се останатите играчи на оваа листа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More