10.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Научно истражување: 2.000 години температурите не се зголемиле толку брзо како сега

Најчитани вести

Веќе 2000 години температурите на планетата не се зголемиле толку брзо како сега. За да се дојде до овие заклучоци истражувачите користеа податоци за температурата составени од речиси 700 индикатори, вклучувајќи ги прстените на дрвјата и ледените моркови, јавува МИА.

Термометарот никогаш не се искачи толку брзо. Во текот на изминатите 2000 години, глобалните температури никогаш не се зголемија толку брзо како сега, се наведува во студиите објавени во момент кога Западна и Северна Европа страдаат од вториот бран на жешко време за само еден месец. Станува збор за две одделни студии кои анализираат 2.000 години на трендови во климатската историја на нашата планета.

Прстените на дрвата, ледените моркови, езерски седименти и корали, како и современите термометри … Истражувачите користеа податоци за температурата составени од речиси 700 индикатори.

–Овие студии, конечно треба да ги спречат климатските скептици кои тврдат дека неодамнешното глобално затоплување е дел од природниот климатски циклус, изјави Марк Маслин од Универзитетскиот колеџ во Лондон, коментирајќи ја студијата.

Првата студија, објавена во списанието „Натур“, покажува дека за време на „Малото ледено доба“ (1300-1850) било извонредно студено во Европа и САД , не беше ладно насекаде на планетата.

–Кога се враќаме во минатото, наоѓаме регионални феномени, но никој не е глобален, вели Натан Стејгер од Универзитетот Колумбија во Њујорк. „Во моментов, затоплувањето е глобално, 98 отсто од светот се загреа по индустриската револуција“, додава тој.

Вториот напис во „Натур Геосциенс“ ја испитува просечната промена на температурата за кратки периоди од неколку децении. Нивните заклучоци се јасни: во ниеден момент од почетокот на нашата ера температурите не се зголемуваа толку брзо и редовно како на крајот на дваесеттиот век. Кога во повоениот период, производството (поттикнато од фосилни горива) и потрошувачката достигна невидени нивоа.

–Овој резултат го нагласува вонредниот карактер на сегашните климатски промени, објаснува Рафаел Неуком од Универзитетот во Берн во Швајцарија, коавтор на студијата.

За денес во Франција и во добар дел на Западна Европа се очекуваат рекордно високи температури, кои на некои места ќе надминат 40°C.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести