17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

Научници од германскиот универзитет: Една состојка на лути пиперки може да ги уништи клетките на ракот

Најчитани вести

Конзумирање на сурови пиперки или како состојки во сосови и салати може да делува превентивно против симптомите на рак. Капсаицинот, состојка во лутите пиперки што е одговорна за огнената сензација што ја имаме во устата кога ги јадеме, може да ги уништи клетките на ракот, тврдат научниците од германскиот универзитет Рур.

Причината за ова е капсаицинот, кој има анти-микробиолошки и антиинфламаторни способности, кои се поврзани со превенција на болести. Студија открила дека капсаицинот може да биде двигател на самоуништување на клетките на ракот. Научниците веруваат дека ова знаење може да биде од голема помош во развојот на лек против рак во иднина.

– Капсаицинот е во состојба да стимулира апоптоза (клеточна смрт) и да го инхибира понатамошниот развој на клетките на ракот кај многу различни видови на рак, како што се остеосарком (тумор на коска), карцином на дебело црево или панкреас, без да се загрозат другите. „Нормални“ клетки, вели др. Леа Вебер. Потрошувачката на лути пиперки може да биде непријатна за оние кои не се навикнати на лути пиперки, но со текот на времето се развива толеранција кон лутина. Колку повеќе старееме, природното слабо чувство на вкус станува слабо, а лутината полесно се поднесува.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com