14.8 C
Skopje
Wednesday, September 22, 2021

Научниците тврдат дека ТРИ пијалоци можат да го уништат вирусот за 5 минути!

Најчитани вести

Истражувачите од Универзитетот во Улм објавија дека три пијалоци можат скоро целосно да го уништат вирусот корона кај луѓето.

Германски научници од Институтот за молекуларна вирусологија на Универзитетскиот медицински центар во Улм, истражувале како храната што се користи секој ден може да влијае на ширењето на вирусот корона, но и на грипот.

Како што наведоа, респираторните вируси првично ги инфицираат носните и усните шуплини, каде што се размножуваат, предизвикуваат симптоми и можат да се пренесат од таму на други луѓе.

Мешавина од аронија и вода уништува 97% од вирусот.
Според нивните откритија, спречувањето на почетната инфекција или намалувањето на концентрацијата на вирусот во носната и усната шуплина може да го намали ширењето кај другите, но исто така да ги ублажи симптомите и да се прошири на белите дробови.

Зелениот чај е исто така многу ефикасен.
Во неодамна објавената студија, научниците открија дека сокот од аронија, сок од калинка и зелен чај имаат значајна антивирусна улога и против вирусите, и од грипот и од короната.

Мешавина од сок од аронија и вода, кога се користи за плакнење на грлото, уништува 97% од вирусот корона во усната шуплина по само пет минути, според германските научници. Сокот од калинка и зелениот чај убиваат 80 проценти од вирусот по една минута.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com