21.8 C
Skopje
Monday, August 2, 2021

НАУЧНИЦИТЕ ПРЕД НОВА ЗАДАЧА! Американец го крие „клучот“ за короната, ако успеат да го дешифрираат, вирусот е поразен!

Најчитани вести

Во јули, менаџерот за комуникации од универзитетот Џорџ Мејсон во Ферфакс, Вирџинија, 54-годишниот Јохан Холис сфати дека припаѓа на ретка категорија луѓе чијашто крв може да им помогне на научниците да го разберат вирусот на корона и евентуално да им помогне на луѓето кои ќе се разболат.

Тој беше многу изненаден кога дозна дека го победил ковид, без да знае дека воопшто му влегол опасен вирус. Крвта на Холис е полна со таканаречени супер-антитела кои го неутрализираат вирусот, дури и ако крвта е разредена 10.000 пати, изјави патологот од универзитетот Џорџ Мејсон, Ленс Лиота, пренесе NBC.

„Се чини дека Холиса не може да го допре вирусот корона“, рече Лиота.

Тоа е медицински феномен што може да се најде кај помалку од пет проценти од популацијата кои биле во контакт со ковид, покажа студијата, што ја прави крвта на Холис важен извор во потрагата по лек за оваа болест.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести