23.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

Научниците потврдија поголема смртност од британската варијанта на коронавирус

Најчитани вести

Студиите потврдија поголема смртност кај луѓето заразени со британскиот вид на коронавирус.

Најновите компаративни анализи потврдија дека смртноста кај заразените т.н. со британскиот вид коронавирус е значително поголема отколку кај заразувањето со другите варијанти и е за 30 проценти поголема, па и повеќе.

Во извештајот на „Ројтерс“ се наведува дека оваа варијанта има релативно голем број од 23 мутации во генетскиот код и дека поради некои мутации, овој вид е 40-70 проценти полесен за пренесување отколку првата варијанта што ја предизвика пандемијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести