20.8 C
Skopje
Friday, June 18, 2021

Научниците креираа музика од пајажина на пајаци (ВИДЕО)

Најчитани вести

Научници од Технолошкиот институт во Масачусетс неделава објавија музика направена од пајаци. Поточно, тие скенирале пајажини и ги „претвориле“ во звуци, а на крајот добиле мелодија.

Инженерот Маркус Бјулер, кој го водел проектот, објаснил во соопштение за медиуми дека пајаците немаат добар вид и се движат со помош на вибрации кои имаат различни фреквенции.

За да ја создадат музиката на пајаците, научниците ги означиле сите конци во пајажината со различна музичка нота, а потоа ги споиле во една мелодија врз основа на структурата на пајажината и начинот на кој пајаците ја плетеле пајажината.

Таа звучи необично и хаотично, но претставува забавен експеримент.

Научниците сега сакаат да им ја пуштат музиката на пајаци за да видат дали музичките вибрации ќе имаат влијание врз нивното однесување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести