Home Македонија Научна конференција на УГД „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов“

Научна конференција на УГД „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов“

by Журнал.мк

Меѓународна научна конференција на Филолошкиот факултет на УГД по повод стогодишнината од раѓањето на Ацо Шопов. Се презентираат научни трудови на домашни, но и слависти од Франција, Канада и Русија. Делата на Шопов се препеани на германски, турски, француски, англиски и руски јазик и секоја негова песна е инспирација за славистите.

Во чест на Шопов, еден од основоположниците на современата македонска книжевност, Универзитетот планира Филолошкиот факултет да го носи неговото име

Ацо Шопов бил академик, поет, преведувач, автор на првата поетска збирка „Песни“ на македонски јазик објавена во слободна Македонија, претседател на Друштвото на писатели и прв претседател на советот на Струшките вечери на поезијата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More