20.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

НАУКАТА ДОКАЖА: Мозокот може да се истренира да ја засака здравата храна

Најчитани вести

Истражувањето спроведено во Америка покажа дека мозокот може да се обучи да претпочита здрава храна, повеќе од оние со високо ниво на калории. Ова е можно со примена на диета што нема да ве остави гладни.

Научниците од Универзитетот Тафтс велат дека тоа е можно дури и кога зависноста од нездрава храна е длабоко вкоренета.

Во студијата учествувале 13 лица со прекумерна тежина, од кои осум учествувале во специјална програма за слабеење. Тие го проучувале делот од мозокот кој е поврзан со награда и зависност.

Кај луѓето во специјалната програма, истражувањето се засноваше на промена на преференциите на храната, пропишување диета заснована на висок внес на влакна и протеини и низок внес на јаглени хидрати. Оваа диета не им дозволи на учесниците да бидат гладни затоа што тогаш се јавува желба за нездрава храна.

Студијата траеше 6 месеци и мозокот на сите беше скениран на почетокот и на крајот на овој период. Кога на учесниците им беа прикажани фотографии од различна храна, нискокалоричната храна предизвика поголема реакција. Уживањето во здравата храна исто така се покажа дека се зголемува.

Потребно е дополнително истражување, со повеќе учесници и кое ќе вклучува повеќе делови од мозокот, истакнуваат научниците.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести