17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

НАУКАТА ВЕЛИ ДЕКА НЕМА ДОКАЗ ЗА ТОА, НО ТИЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Заразени од корона тврдат дека трикот со портокалот го враќа вкусот!

Најчитани вести

Лекарите тврдат дека овој трик не е научно докажан, но има случаеви кога успеал.
Губењето на вкус и мирис е еден од најчестите симптоми на ковид-19, а за некои луѓе овие сетила не се враќаат со месеци по болеста.

Некои тик-токери одлучија да го искористат привременото губење на чувството за вкус и мирис за да снимаат клипови кои покажуваат колку се изразени нивните симптоми. На пример, некои од нив возвишуваат поголеми количини алкохол, додека други се обидуваат да ги вратат своите сетила. Притоа, стана познат трик со изгорени портокали и кафеав шеќер.

Во клипот, кој досега е прегледан повеќе од два милиони пати, корисникот на Челси Хил изгоре кора од портокал на пламен, ја излупи поцрнетата кора, го смачка портокалот и го измеша со неколку лажици кафеав шеќер.

Погледнете го видеото!

@chelsiehill_

I’M SHOOK!! But i think this might be a temp fix 🙁 #fyp #covid #positive #wearamask #foryou #wheelchair

♬ Good Day – Nappy Roots

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com