Home » НАТО ќе ги зајакнува своите капацитети за оружје долж својата источна граница

НАТО ќе ги зајакнува своите капацитети за оружје долж својата источна граница

by Журнал.мк

Генералниот секретар Јенс Столтенберг зборуваше по неформалните разговори во Холандија со холандскиот премиер Марк Руте и лидерите на Данска, Полска, Латвија, Романија, Португалија и Белгија пред претстојниот самит на НАТО во Мадрид кон крајот на овој месец.

Како одговор на повикот на украинскиот претседател Володимир Зеленски за повеќе оружје со долг дострел, Столтенберг рече дека се согласува дека повеќе тешко оружје треба да биде испорачано во Киев, но не даде повеќе детали.

„Што се однесува до вооружувањето, ние сме обединети во фактот дека е критично Русија да ја загуби војната“, изјави холандскиот лидер Руте за новинарите.

„И бидејќи не можеме да имаме директна конфронтација меѓу НАТО и руските трупи, она што треба да го направиме е да се осигураме дека Украина може да ја води оваа војна, дека има пристап до целото неопходно оружје“, додаде тој.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More