Home » НАТО ја почна надградбата на воздухопловната база во Албанија

НАТО ја почна надградбата на воздухопловната база во Албанија

by Журнал.мк

НАТО ја започна реконструкцијата на албанската воздухопловна база Кучова од времето на комунизмот, што ќе ѝ овозможи за операции на Алијансата. Надградбата на базата од 45,8 милиони евра вклучува обнова на пистите, патишта и магацини. Базата во Кучова, 80 километри јужно од главниот град Тирана, ќе ѝ служи на Албанија и ќе обезбеди логистичка поддршка, полициски надзор, обука и вежби за поддршка на операциите за воздушно снабдување на НАТО.

Албанскиот премиер Еди Рама рече дека изборот на НАТО да го користи објектот како тактичка база го потврдува фактот дека малата Албанија ѝ додава вредност на Алијансата. Подобрувањето на базата треба да заврши во 2023 година, соопшти Министерството за одбрана. Воздухопловната база Кучова е изградена во 1950-тите кога Албанија беше близок соработник на Советскиот Сојуз. Албанија е членка на НАТО од 2009 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More