15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Насмеана шума, огромно „смајли“ се појавува секоја есен

Најчитани вести

Пред десетина години во американската драва Орегон посадени се неколку стебла ариш во шумата со елки и борови наречена Даглас. Сега секоја есен се појавува огромно „смајли“ формирано од дрвата.

-„Смајлито“ е речиси невидливо во пролет и лето, но одлично се гледа во есен, пренесуваат локалните медиуми.

Земјишето на кое се засадени дрвата е на една команија од каде истакнале дека до идејата во 2011 година дошле косопственикот и менаџерот.

Истата година двајцара организирале садење на стеблата. Пречникот на „смајлито“ е 90 метри.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com