3.8 C
Skopje
Tuesday, November 30, 2021

Наследникот на Nissan Leaf ќе биде кросовер

Најчитани вести

Наследникот на првиот електричен автомобил во светот со масовно производство, Nissan LEAF, ќе им понуди на потрошувачите целосно нов концепт, заменувајќи го сегашниот изглед на хечбек со тој на кросовер. Тоа го изјави Гулом Картие, виш потпретседател на Nissan, за англиското издание на AutoCar.

Моделот се очекува да се појави на пазарот околу 2025 година и ќе се базира на CMF-EV платформата која се користи и за моделите Nissan Ariya и Renault Megane E-Tech Electric. Истата архитектира ќе се користи и за другите електрични возила што ќе доаѓаат од renault-Nissan-Mitsubishi алијансата

Новиот електричен автомобил ќе се произведува во фабриката на Nissan во Сандерленд, што е дел од најавената инвестиција на компанијата од 1 милијарда фунти во април оваа година.на локално ниво.

AutoCar пишува дека до 2025 година, основната понуда на Nissan ќе вклучува пет понуди на пазарот – Juke, Qashqai, Ariya, X -Trail и наследник на LEAF, од кои верзија секоја ќе биде електрифицирана.

Нисан очекува дека до 2025 година ќе се електрифицира целиот асортиман на марката (100% електрични и хибриди E-Power), а до 2030 година 80% од продажбата на марката во Европа ќе биде формирана од целосно електрични автомобили.

Kомпанијата ги разгледува опции за следната генерација Micra. Претстојниот модел треба да се базира на Renault или Mitsubishi, бидејќи компанијата сака да биде профитабилен член. Aвтомобилот „апсолутно“ ќе биде електричен.
Kомпанијата немa да инвестира во технологија на водород, бидејќи тие првенствено се фокусирани на електрични возила. Ова е во спротивност со BMW, Hyundai и Toyota кои инвестираат во двете.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com