20.8 C
Skopje
Tuesday, September 28, 2021

Наследникот на Fiat Puntо на PSA платформа

Најчитани вести

По прекинот на производството на Punto, Fiat во моментов нема претставници во Б-сегментот во Европа.

За да се реши овој проблем, Fiat-Chrysler Automobiles (FCA) ќе ја искористи платформата на француската PSA група со која неодамна ја формираа групата Stellantis. Ова е потврдено со претходните вести дека FCA своите идни модели од Б сегментот ќе ги базира на платформата PSA CMP, што веќе ја користат новите Opel Corsa, Peugeot 208 и DS3 Crossback, кои покрај SUS имаат и целосно електрични верзии.

Како што стојат работите сега за сега, наследникот на Fiat Punta кој ќе ја користи платформата CMP пристигнува до 2024 година.

Евентуалниот изглед на новото Punto е прикажан на овој неофицијален рендер објавен од германскиот Auto Bild.

Како и новите Opel Corsa и Peugeot 208 така и новото Punto треба да добие и електрична варијанта.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com