7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Наскоро трета доза вакцина против ковид-19 и кај нас, еве кој ќе ја прима

Најчитани вести

Наскоро се очекува да почне да се дава третата доза вакцина против ковид 19 во Македонија, објави „Алсат“.

Првично, властите планираат со третата доза да ги имунизираат лицата со загрозен имунитет и здравствените работници, додека за останатите жители во земјава сѐ уште нема дефинитивен став дали треба или не да се имунизираат со третата доза. Директорот на Институтот за имунологија во Скопје вели дека кај нас третата доза ќе биде Фајзер, без разлика со која вакцина претходно биле имунизирани граѓаните.

Препораката на властите е третата доза да се земе 6 до 8 месеци по примањето на втората доза. Досега, над 690.000 граѓани се вакцинирани со две дози.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com