3.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Наскоро почнува продажбата на електричната верзија на легендарниот Volkswagen

Најчитани вести

Моделот ID Buzz би требало да се појави на европскиот пазар оваа година, а две години потоа ќе почне и продажбата во САД.  

Пет години откако Volkswagen го претстави својот концепт на електрично комбе базиран на легендарниот модел Microbus, конечно е претставена официјална верзија која наскоро ќе биде пуштена во продажба. ID Buzz ќе биде достапен за купување на европскиот пазар веќе оваа година, додека корисниците во САД ќе треба да почекаат до 2024 година.

Ова електрично возило за семејства и авантуристи е достапно во верзии за 5, 6 и 7 лица и во економична верзија.

Иако дизајнот не е радикално променет во однос на концептот претставен во 2017 година, VW надгради некои работи на ова возило, но сепак има некои непознати околу возилото. Пред се, она што на многумина ќе им биде најважно – не се знае колку ќе чини, ниту колку ќе достигне.

Првата верзија претставена за европскиот пазар која ќе биде пуштена во продажба оваа година доаѓа со батерија од 81 kW и заден мотор од 201 КС. Досегот се уште не е познат (на The Verge се споменуваат околу 480 km), додека VW ја ограничи брзината на 145 km/h, што би требало да биде доволно за електрично возило од овој тип. ID Buzz поддржува брзини на полнење до 170 kW, а батеријата од 5 до 80 проценти треба да се наполни за половина час. Зборувајќи за батеријата и полнењето, треба да се забележи дека двонасочното полнење е поддржано така што батеријата Buzz може да се користи како извор на енергија за други уреди или можеби дури и за домаќинствата.

Во внатрешноста на автомобилот доминира 10-инчен инфозабавен систем (опционално и може да биде 12-инчен со дополнителни трошоци), а автомобилот поддржува CarPlay и Android Auto на Apple. Секако, софтверот на автомобилот ќе може да се надградува безжично, што ќе ви овозможи да додадете некои нови опции.

Досега слушнавме многу гласини и шпекулации за ова возило, но од оваа недела конечно знаеме дека ID Buzz сигурно ќе се појави во продажба оваа година на европскиот пазар, освен ако не дојде до некои неочекувани промени на пазарот – иако времињата се такви што веќе ништо не треба да не изненадува. Се надеваме дека наскоро ќе дознаеме колку ќе чини електричната верзија на легендарниот VW и дека за неколку месеци ќе ја видиме на хрватските патишта.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com