Home » НАСА прв пат лансираше ракета надвор од САД

НАСА прв пат лансираше ракета надвор од САД

by Журнал.мк

НАСА успешно ја лансираше првата ракета од комерцијален објект надвор од САД.

Ракетата долга 13 метри беше лансирана од вселенскиот центар Арнхем, северна Австралија. Тоа беше прво такво лансирање во Австралија по повеќе од 25 години.

НАСА ќе изврши уште две лансирања од таа земја.

Полетувањето беше одложено околу два часа поради лошите временски услови. Оваа година Австралија најави создавање на нова одбранбена агенција, како договор за амбициите на Кина и Русија во Вселената.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More