26.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Најчитани вести

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличувањето на императорот Нарухито.

Одлуката одобрена од владата минатата недела, беше објавена денес во посебен број на службениот весник.

Помилувањата се однесуваат на поситни кривични дела, како што се сообраќајни прекршоци или изборни измами, пренесува агенцијата „АП“.

„АП“ забележува дека овој обичај на царско помилување, кој датира од периодот пред Втората светска војна, е критикуван како недемократски и политички мотивиран.

Во времето на назначувањето на поранешниот император Акихито биле помилувани 2,5 милиони луѓе.

Јапонскиот император Нарухито официјално го презеде престолот на церемонијата што се одржа денеска во Империјалната палата во Токио.

Престолот е висок 6,5 метри и беше транспортиран од палатата во античката престолнина Кјото, кадешто живееле императорите пред 150 години.

Царот Нарухито официjално седна на престолот како 126-ти јапонски император, со извици „банзаи“ со кои присутната публика му посака долго и просперитетно владеење.

И покрај времето, напорот и трошоците посветени на подготовките, самата церемонија траеше само триесетина минути.

Церемонијата за востоличување на Нарухито во најстарата наследна монархија во светот е кулминација на ритуалот за предавање на престолот, откако неговиот татко Акихито абдицираше во мај.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com