32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Напад врз хотел во Сомалија – 11 мртви

Најчитани вести

Во нападот врз хотелот во главниот град на Сомалија, Могадишу, убиени се 11 лица, вклучувајќи ги и петмината напаѓачи од групата Ал-Шабаб, изјави денеска владиниот портпарол откако заврши целата операција, јави ДПА.

Исламистичката група Ал Шабаб, која има тесни врски со Ал Каеда, ја презеде одговорноста за нападот, што почнал доцна синоќа и траел цели шест часа во хотелот, наведе германската агенција.

Во нападот се ранети уште најмалку осум лица, додаде владиниот портпарол Исмаил Михтар Омар.

Во полициската акција на расчистување на нападот и спасување од хотелот биле извлечени стотина лица.

Хотелот, што се наоѓа во непосредна близина на претседателската палата во Могадишу, е многу популарно место за политичарите, наведуваат полициски извори. Во него за време на нападот имало многу политичари и лидери на локалната заедница.

Вооружените напаѓачи влегле во хотелот, минуваји низ безбедносниот влез облечени во униформи на безбедносните сили.

Ова е трет пат во последната година хотел да е цел на напад на милитанти, појаснува ДПА.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com