17.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Нападнат пункт за вакцинација во Пакистан, убиен полицаец

Најчитани вести

Вооружени мотоциклисти денеска убија полицаец кој чуваше објект за вакцинација против детска парализа во северозападен Пакистан, соопшти полицијата.

Пакистанските милитанти често напаѓаат места за вакцинација и полиција што ги обезбедува, оправдувајќи ги нивните напади со тврдењето дека кампањите за вакцинација против детска парализа се дел од западната завера за стерилизација на пакистанските деца, пишуваат агенциите.

Нападот се случи на третиот ден од петдневната кампања за вакцинација против детска парализа низ провинцијата.

Вакцинацијата е дел од националната програма за искоренување на детска парализа до крајот на 2021 година, а целта е да се вакцинираат 6,24 милиони деца помлади од пет години.

Пакистан и Авганистан се единствените преостанати земји во светот кои се борат со детска парализа, откако Нигерија успешно ја искорени болеста минатата година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com