36.8 C
Skopje
Sunday, August 1, 2021

Намирница која го уништува имунитетот, а се продава како диетална!

Најчитани вести

Избегнувајте дури и ако сте на диета или применувате автофагија!

Автофагијата е сè попопуларна диета која не само што помага да се намали телесната тежина, туку пред сè има огромно позитивно влијание врз здравјето. Тоа е метаболички процес во кој сите клетки се ослободуваат од отпаден материјал. Автофагијата се активира на три начини, но вклучува воздржување од храна за подолг временски период, што им отежнува на многумина.

Луѓето кои сакаат малку да „мамат“, за што нутриционистите се согласуваат дека повремено е дозволено, честопати ќе подготват чај или кафе и ќе додадат вештачки засладувачи, бидејќи копнеат по нешто слатко и сметаат дека тоа ќе го задоволи нивното чувство на глад.

Тоа е голема грешка, особено ако земате вештачки засладувачи без калории, вели нутриционистот Али Милер.

„Јас воопшто не сум обожавател на такви засладувачи. Да, тие технички имаат нула калории и со тоа не ја нарушуваат автофагијата, но само затоа што нешто нема калории, не значи дека нема никакво влијание врз метаболизмот“, рече таа.

Вештачките засладувачи можат сериозно да го нарушат микробиомот и рамнотежата во дигестивниот систем, кој е одговорен за сè, од тежина, имунитет до расположение. Многумина ги ставаат во кафе за да биде послатко и да го „измамат“ чувството на глад.

„Иако нешто има нула калории, сепак може да ги наруши значителните придобивки од автофагијата или диетата. Знајте дека вкусот на шеќер, дури и без калории, ќе ги активира рецепторите на ГЛП-1 на јазикот, што ќе го стимулира лачењето на инсулин, дури и ако не внесува калории. Инсулинот има многу висок ефект, има негативно влијание врз состојбата на пост и може да доведе до пад на шеќерот во крвта, што пак ќе влијае на расположението и нивото на енергија “, објасни таа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести