4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Намалување на воениот рок во Турција

Најчитани вести

Турскиот Парламент ратификуваше нов Закон за воена служба, со кој се намалува периодот на воениот рок за половина, од 12 на 6 месеци, јави новинската агенција Анадолија. Вкупно 335 пратеници го одобрија Законот во Парламентот, кој брои вкупно 600 пратенички места, 17 пратеници гласаа против, а двајца беа воздржани. Новиот Закон предвидува и ослободување од воениот рок со плаќање како перманентна одредба. Според новиот Закон, од турските граѓани ќе се бара да минат едномесечна воена обука, а потоа ќе бидат ослободени од служење на воениот рок за останатите пет месеци со плаќање на околку 5.300 долари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести