1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Намалена испораката на вакцини во Норвешка

Најчитани вести

„Фајзер“ ја намали испораката на вакцини против Ковид-19 во Норвешка за 400.000 дози, соопшти компанијата и Норвешкиот институт за јавно здравје.

Веста прво ја пренесе норвешкиот дневник ВГ, повикувајќи се на норвешкиот огранок на „Фајзер“ и Гир Букхолм, директорот за превенција и контрола на инфецкии во Норвешкиот институт за јавно здравје, пренесе Ројтерс.

Фајзер, главниот добавувач на вакцини за Норвешка, ќе обезбеди 800.000 дози вакцини во јули, од порано предвидените 1,2 милиони дози, потврди за британската агенција, „Фајзер Норвешка“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести