21.8 C
Skopje
Friday, July 30, 2021

Накит oблеан со крв!„Знаеше од кого е подарокот“: Меган се огласи откако беше откриено потеклото на нејзините дијамантските обетки

Најчитани вести

Меган Маркл носеше впечатливи дијамантски обетки кои беа подарок за свадба од престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман, кој го одобри убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Палатата Кенсингтон за време на свечената вечера во октомври 2018 година, се случи три недели по убиството во саудискиот конзулат во Истанбул, рече дека накитот бил „позајмен“, без да се наведе од кого.

Адвокатите на војвотката од Сасекс за британскиот весник „Тајмс“ изјавија дека таа можеби биле позајмени, но дека таа не кажала дека биле позајмени од златари, како што се тврди – и негираа дека измамила некого затоа што од нивното потекло.

Адвокатскиот тим на Меган исто така го соопшти списокот дека секој релевантен член на кралскиот штаб знае кога се обетките, и дека војвотката не била запознаена со гласините во тоа време дека Бин Салман бил вмешан во убиството на саудиски новинар. Сепак, како што пишува „Тајмс“, војвотката знаела за потеклото на обетките во тоа време.

Според британските медиуми, извор од кралското семејство рекол дека вработените во палатата ја советувале Меган да не го носи споменатиот накит.

Кралскиот штаб понекогаш дава совети за нивните можности, но она што тие ќе одлучат да го направат со тие совети е сосема друга работа – рече изворот.

Кралскиот персонал бил загрижен кога ги виделе обетките на војвотката во медиумите и ја предупредиле палатата Кенсингтон, според „Тајмс“. Но, персоналот одлучи да не разговара за тоа со Сасекс за време на турнејата „од страв каква ќе биде нивната реакција“.

Ги носела обетки двапати
Саудискиот принц донираше накит во март 2018 година како подарок за венчавка кога ручаше со кралицата, за време на неговата тридневна посета на Лондон. Обетките се сметаат за сопственост на кралското семејство, бидејќи тоа е подарок од странски шеф на државата и не смеат да се продаваат или даваат на подароци.

Обетките се 500.000 фунти, кои Меган ги носеше на приемот во хотелот „Гранд Пацифик“ во главниот град на Фиџи, подоцна беше откриено дека се дизајнирани од познатата марка Бутан.

Војвотката повторно беше видена како ги носи обетки еден месец подоцна, на 14 ноември 2018 година, додека беше фотографирана како го напушта палатата Кенсингтон за да присуствува на прославата на 70-от роденден на принцот Чарлс во Бакингемската палата.

Megan Markl i princ Hari na Fidžiju

Смртта на Кашоги
Колумнистот на Вашингтон пост, Џамал Кашоги почина на 2 октомври. Настанот во Фиџи на 23 октомври следеше за помалку од две недели по првите извештаи на американските разузнавачки служби, според кои бин Салман наредил операција за привлекување на Кашоги назад во Саудиска Арабија.

Потоа, на 20 октомври, саудиската влада откри дека прелиминарната истрага на обвинителите утврдила дека Кашоги починал за време на „борбата“, откако тој се спротивставил на напорите да го врати во Саудиска Арабија. До 16 ноември, Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА) заклучи дека бин Салман наредил убиство на саудиски новинар.

Осум лица беа осудени за злосторството, вклучително и разузнавачи кои работеле за принцот. Според извештајот на ЦИА објавен од американскиот претседател Џо Бајден, Бин Салман го одобрил убиството на Кашоги.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести