21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Над 900 илјади лица се вакцинирале против коронавирус во Србија

Најчитани вести

Според последните податоци на српската Влада, 905.340 лица се вакцинирани против коронавирус во Србија.Според бројот на вакцинирани на милион жители, Србија е втора во Европа, по Велика Британија.

Во светот, Србија е на седмото место по бројот на вакцинирани на милион жители, по Израел, Сејшели, Обединетите Арапски Емирати, Велика Британија, САД и Бахреин. Србија е убедливо прва во регионот според вакцинациите на милион жители, потоа следуваат Романија, Словенија, Унгарија, Хрватска, Бугарија и Албанија.

Според вкупниот број вакцинирани, Србија е втора во регионот, по Романија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com