9.8 C
Skopje
Sunday, October 17, 2021

Над 600 матуранти од Словенија биле на екскурзија во Грција – сега одат во 10-дневен карантин

Најчитани вести

Словенечките здравствени власти повторно предупредија на ризикот од патување во епидемиолошки црвени дестинации во Европа, откако биле откриени нови инфекции кај група од над 600 млади луѓе и нивните придружници кои биле на екскурзија во Грција.

„Ова се матуранти кои средината на месецот беа во грчките одморалишта, главно на островот Крф. Меѓу нив, 42 позитивни за коронавирус веќе се потврдени, а 10-дневен карантин е одреден за повеќе од 600 лица , вклучително и контактите кои ги имале во Словенија “, рече Милан Крек, директор на Националниот институт за јавно здравје (НИЈЗ).

„Очекуваме сите организатори на вакви екскурзии да се вразумат и конечно да разберат дека земјите од црвената листа се опасни“, нагласил Крек, додавајќи дека од туристичките агенции се очекува да не ја загрозат епидемиолошката состојба во Словенија со вакви патувања.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com