10.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Над 500 нови случаи на Ковид-19, полицискиот час и препораките не се почитуваат

Најчитани вести

По порастот од над илјада новозаболени од Ковид-19, вчера Министерството за здравство регистрираше 541 нов случај на корона вирусот од направени 2.789 тестирања. Повеќе од половина од новодијагностицираните случаи се во Скопје. Починаа 19 лица на возраст од 55 до 89 години.

Во земјава е воведен полициски час и е забрането движење во периодот од 22 часот навечер до 5 часот наутро, но сепак, голем е бројот на оние кои го прекршуваат. Според Министерството за внатрешни работи, во изминатото деноноќие 32 лица не ја почитувале забраната за движење, а 564 лица не носеле заштитни маски, иако тоа е една од препораките за да се спречи понатамошното ширење на вирусот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести