21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Над 20 илјади противтенковски и противвоздушни ракети досега се испратени на Украина

Најчитани вести

САД и други членки на НАТО досега и испратиле на Украина 17.000 противтенковски проектили и 2.000 противвоздушни ракети Стингер, изјави висок американски функционер за Си-Ен-Ен.

Дури и пред да почне руската инвазија на 24 февруари, небото над Европа беше исполнето со воени товарни авиони на САД и други, особено C-17, столбот на американската воздушна флота. Летовите ги репозиционираа војниците долж источното крило на НАТО, но исто така го преместуваа оружјето до местата за пренос каде што може да се достави во Украина. А темпото на летовите само се зголеми.
Откако започна руската инвазија, 14 земји испратија безбедносна помош во Украина, од кои некои ретко испраќаа ваква значителна опрема претходно, изјави претходно за Си-Ен-Ен висок функционер на Министерството за одбрана.
„Огромното мнозинство“ од американскиот пакет за безбедносна помош во вредност од 350 милиони долари, според официјалниот претставник, веќе е доставен до Украина, само една недела откако беше официјално одобрен од Белата куќа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com