9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Над 20 загинати во пожар на брод во Калифорнија

Најчитани вести

Дваесет и пет тела се пронајдени откако брод бил уништен од пожар во близина на брегот на Калифорнија, се вели во извештаите.

Наведувајќи ја американската крајбрежна стража, извештаите во медиумите велат дека девет лица се водат како исчезнати, додека пет членови на екипажот преживеале.

Пожарот започна во раните утрински часови во понеделникот, додека бродот беше закотвен метри од островот Санта Круз, на околу 145 км западно од Лос Анџелес.

Шерифот Бил Браун изјави дека 39 лица се наоѓале на бродот кога избувнал пожарот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести