7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Над 18 илјади студенти ќе добијат субвенциониран студентски оброк

Најчитани вести

Прифатени се 18.149 апликации, од пристигнатите 21.693 за субвенциониран студентски оброк, соопшти Министерството за образование. Првиот рок за аплицирање траеше од 1 до 30 август. Повикот беше наменет за студентите од втора и повисоките години на студии.

Субвенционираниот студентски оброк е системско решение уредено со закон за олеснување на животот на младите за време на студирањето. Девет месеци во годината студентите ќе добиваат по 2.400 денари наменети за купување здрави оброци.

Следниот рок за пријавување за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк ќе почне на 1 октомври и ќе трае до крајот на месецот, а се однесува на студентите од новата академска година и оние кои не успеајa да го остварат своето право додека траеше претходниот рок за аплицирање на повикот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com