-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Над 16 тони цигари и 13 тони тутун запленила царината на граничните премини со Србија и Грција

Најчитани вести

Над 16 тони цигари и 13 тони тутун во лист запленила Царинската управа на граничните премини со Србија и Грција кои требало да завршат на македонскиот пазар.

Против шеврцувачите се поднесени кривични пријави, но засега нема информација колку лица ќе одговараат, а случаите ги работат кумановското и гевгелиското обвинителство.

По тврдењата на првиот човек на финансиската полиција Арафат Муареми од пред неколку дена во телевизиско интервју дека увозот на нелегалниот тутун пронајден во акцијата во скопско Љуботен има поврзаност со вработени во Царинската управа, Танаскоски ги отфрла наводите. Нивните досегашни проверки не упатиле на вмешаност.

Обвинувањата за вмешаност беа упатени и на адреса на министерството за економија, но и Крешник Бектеши ги отфрли.

Ова е втора поголема акција против тутунската мафија по заплената на 12 тони тутун во скопско Љуботен, Арачиново и Сингелиќ кога финансиската полиција откри дека македонски фирми увезувале отровен тутун па го препродавале на физички лица кои го дообработувале и продавале, а штетите на државниот буџет беа проценети на над 7 милиони евра. Но и покрај тврдењата на Муареми дека е на трага на балканската тобако мафија, истрагата покажа и слабости во домашниот систем, односно дека фирмите преку кои се вршел шверцот на тутунот ги основале лица со фалсификувани лични документи па затоа тешко им се влегувало во трага.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести