7.8 C
Skopje
Friday, October 7, 2022

Над 150 илјади евра исплатени на Јанева плус од платата, покажува базата „Отворени финансии”

Најчитани вести

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, покажуваат официјалните информации од базата „Отворени финансии”.

Во анализата направена од „Призма” се наведува дека најголем дел од дополнителните 157.000 евра таа ги добивала како додаток за доверливост – да не открива што чула во „бомбите”, а земала и надоместоци за кирија и за тоа што работела вон градот во кој живее.

-Поранешната обвинителка секој месец земала по околу 42 евра за тоа што работи надвор од местото на живеење, 400 евра за кирија и додаток за доверливост што ѝ бил исплаќан под контото „Други трансфери”. Токму овој последен бонус е модусот преку кој Јанева ги зела најголемите суми, наведува „Призма”. Тој се зголемувал во текот на мандатот од четири години – од 1.600, преку 2.200, па сѐ до 4.000 евра.

Базата покажува оти Јанева првпат ваков додаток за доверливост зела во ноември 2015, и тоа во износ од 248.000 денари, додека втор во февруари 2016, и тоа 70.000 денари. Наредните десетпати зела по 100.000, па еднаш – 40.000 и потоа уште 11 пати по 140.000. Од октомври 2017, па сѐ до јули годинава, Катица Јанева 22 пати зела по 250.000 денари или по 4.000 евра.

Додатокот за доверливост е предвиден со Законот за СЈО, а Јанева со посебна одлука лично го одредувала износот.

Базата „Отворени финансии”

Додатоците за доверливост, на Јанева ѝ биле исплаќани на различни датуми, некогаш по два во месецот, некогаш преку еден месец, меѓутоа таа има вкупно 46 исплати, што одговара на бројот на месеци колку што беше на чело на Специјалното јавно обвинителство.

Вакви додатоци и надоместоци добивале и другите обвинители и некои вработени во СЈО. Сумите кај нив се различни, но без исклучок се пониски од оние на Јанева, која всушност самата ги одредувала, како за себе, така и за другите. И податоците за нивните примања може да се најдат на базата „Отворени финансии”.

Министерството за финансии, завчера преку базата ги објави сите буџетски трошоци од 2010 година наваму, освен основните плати на вработените во администрацијата и затоа не може да се дојде до официјална информација за висината на личниот доход на Јанева.

Поранешната шефица на СЈО, од завчера е во домашен притвор и го чека судењето за случајот „Рекет”, во кој Обвинителството за организиран криминал ја сомничи дека заедно со Бојан Јовановски – Боки 13 го рекетирале бизнисменот Орце Камчев. Според обвинението, Јанева добила 50.000 евра и мебел во вредност од 5.000 евра за да му дозволи на Камчев да се брани од слобода и да му го врати пасошот додека за него течела истрагата за „Империја”.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com