17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Над 10 милиони Украинци, вклучувајќи над половина од децата во земјата, ги напуштија своите домови

Најчитани вести

Повеќе од 10 милиони Украинци, вклучително и повеќе од половина од детската популација на Украина, ги напуштија своите домови од почетокот на војната минатиот месец, изјави претставничката на ОН Џојс Мсуја, пренесува Си-ен-ен.

Од нив, 6,5 милиони се внатрешно раселени, а 3,9 милиони се преселиле во соседните земји, рече Џојс Мсуја, заменик-координаторка на ОН за хуманитарна итна помош.

Мсуја рече дека хуманитарната помош расте од ден на ден и дека сега повеќе од 1.230 членови на персоналот на ОН работат со повеќе од 100 хуманитарни организации низ Украина, пренесува Си-ен-ен.

„Украина е хуманитарен парадокс – во исто време со екстремното насилство, гледаме екстремна љубезност, солидарност и најгрижлива нега“, рече Мсуја.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com