Home » Над три милиони бегалци се вратиле од ЕУ во Украина

Над три милиони бегалци се вратиле од ЕУ во Украина

by Журнал.мк

Над три милиони украински бегалци веќе се вратија во Украина од ЕУ, додека околу 3,7 милиони луѓе останаа во земјите на Унијата, изјави на прес-конференција европскиот комесар за внатрешни работи Илва Јохансон.

-Податоците што ги имаме се дека 6,7 милиони Украинци влегле во Европската унија, а околу три милиони се вратиле, рече таа.

Според неа, има информации дека 3,5 милиони се вратиле во Украина, додека 3,7 милиони поднеле барање за привремена заштита.

-Некои прво се регистрираа во земјата на влез, а потоа во следната земја, така што тука има одредено преклопување, но би рекол дека има од 3,2 до 3,7 милиони украински бегалци на територијата на ЕУбе, рече Јохансон.

Таа додаде дека Чешка има најголем број украински бегалци по глава на жител, а потоа следат Полска и Естонија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More