24.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Над милион и пол луѓе протестираа во Хонг Конг

Најчитани вести

Најмалку 1,7 милиони луѓе ги наполниле улиците на Хонг Конг за време на уште еден антивладин протест.

Податоците ги објави Џими Шам, портпарол на демонстрантите од про-демократското движење „ Фронт за човекови права “ , цитиран од ТАСС. Како и да е, тој увери дека може да има уште многу демонстранти, бидејќи пописот сè уште трае, бидејќи нд е пребројано на огромната маса од Каусвеј Беј до деловниот центар на Хонг Конг.

Првично, организаторите на митингот очекуваа најмалку 300.000 учесници на настанот. Службениците за спроведување на законот сè уште не ги објавија своите бројки за бројот на учесници, од кои многумина веќе започнаа да се оддалечуваат, бидејќи организаторите најавија дека денешниот протестен митинг е завршен.

Само индивидуалните демонстранти продолжуваат да стојат во областа на Адмиралт , каде се концентрирани големи владини згради, но полицијата се воздржува од присилно разбивање на толпите, јавуваат дописниците на ТАСС.

Потсетување е дека ова е единаесетта недела од масовните протести во Хонг Конг предизвикани од предложените измени и дополнувања на законот за екстрадиција . Доколку биде прифатено, Хонг Конг ќе биде должен на своите власти во Кина, Тајван и Макао да им ги предаде своите граѓани осомничени за кривични дела. Противниците на мерката веруваат дека тие ќе бидат невини луѓе со едно обвинение за критикување на властите во трите земји.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com