Home » Навистина скромно: Половина од станиците за полнење на електрични автомобили во ЕУ се наоѓаат во само две земји!

Навистина скромно: Половина од станиците за полнење на електрични автомобили во ЕУ се наоѓаат во само две земји!

by Журнал.мк

Европската асоцијација на производители на автомобили ACEA ја истражувала состојбата на мрежата за полнење електрични возила во Европа. Каде има многу станици за полнење, а каде е сосема обратно? Излегува дека речиси половина од сите станици за полнење на електрични автомобили во Европската унија се наоѓаат само во две земји: Холандија и Германија.

Заклучокот е очигледен – станиците за полнење не се рамномерно распоредени низ земјите на ЕУ, ниту, барем засега, се доволно. Европската унија моментално има околу 307.000 полначници. Доста, но скоро сите се во Западна Европа. Особено во Холандија и Германија каде што не треба да потрошите многу напор за да најдете станица за полнење.

Холандија и Германија сочинуваат помалку од 10% од вкупната површина на ЕУ, но речиси половина од сите полначници во Европа се наоѓаат во овие земји. Холандија има најмногу полначници во цела Европа: 90.000 единици. Само Холандија има полначници како 23 други земји од ЕУ заедно. Другата половина од сите полначници се наоѓаат во другите 25 земји на ЕУ, кои заедно покриваат 90% од територијата на регионот.

Затоа, апсолутно не може да стане збор за мрежа на полначници низ Европа, а ЕУ сака да ги намали емисиите на CO2 од автомобилите за 55% до 2030 година. Според студијата, за постигнување на целта, дотогаш ќе бидат потребни 6,8 милиони јавни станици за полнење.

Топ 5 земји со најмногу станици за полнење

  • Холандија (90.284)
  • Германија (59.410)
  • Франција (37.128)
  • Шведска (25.197)
  • Италија (23.543)

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More